Pages

21 Haziran 2013 Cuma

Kürtaj, Sezaryen, Normal Doğum Bir Şey Demek İstiyorum!

Öncelikle Hayırlı Cumalar diliyorum.

Hep başa sarıyoruz. Kürtaj, Sezaryen, Normal Doğum konusu dilden düşmüyor. Bunlar çok kolay şeyler gibiymiş gibi devamlı konuşuluyor. Niye Kadınlara sorulmuyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Nasıl olmalı? Ne gibi kolaylıklar bekliyorsunuz?

Çalışan Anne olsun, Ev hanımı Anne olsun. Çocuk büyütmek çok mu kolay sanki? Öyle 3-5 tane yap, ortaya sal büyüsün. Sonra "toplum neden ilerlemiyor?" diye soruyorlar. İlerlemez çünkü bilinçsiz çocuk sahibi olmak, nüfusu çoğaltsa bile toplumu ilerletmez.

Ben inanıyorum ki, Hiç bir Anne ve Baba çocuğunu kötü şartlar büyüsün, zorluk çeksin, akranlarından geri kalsın istemez. Anne ve Baba ister ki; evladı iyi şartlar da büyüsün, güzel okullarda, en az 20 kişilik sınıflarda okusun, sağlık hizmetlerinden, eğitim ve öğretim hizmetlerinden ücretsiz yararlansın ister.

Bu kadar eksik varken, açlık sınırının altında yaşarken, kimi yerlerde çocuklar daha dondurma, çikolatayı bilmezken, 4 çocuk yapın, sezaryen ve kürtaj yaptıran katildir diye naralar atmak çok olağan gibi gelir.

Kürtaj çok kolay, hemen öyle pıt diye oluyor gibi anlatıyor erkekler. Öyle değil, isteyerek, istemeyerek, mecbur kalıp bunu yaptıran kadınlar çok mu memnun? Değiller işte. Bu o kadar zor bir karar ki, niye doğum kontrol var, kürtaja gerek kalmasın diye.

Bireyler istedikleri zaman bebek sahibi olsunlar. Kendilerini hazır hissettikleri, durumları biraz daha iyi oldukları, doğacak çocuklarını daha iyi şartlarda büyütmeyi isteyen Anne ve Babalar doğum kontrolünü seçiyorlar.

Kimse bayıla bayıla kürtaj olmaz. Kimse içindeki canı bile bile aldırmak istemez. Kürtaj sadece al kurtul değildir. Bazen zorunlu sebeplerden kürtaj olunur. Arkadaşım 2 aylık bebeği gelişemediği ve ana rahminde öldüğü için kürtaj oldu. Bu zorunlu bir sebep. O kadar zor günler atlattı ki. Bunu yaşayan, bebek isteyen, bebek bekleyen kadınlar daha iyi anlar.

Sezaryene gelince bebeğin gelişimi, doğum sırasında yaşanan sıkıntılar yüzünden sezaryen yapılabiliyor. Onun haricinde normal doğum yaşanabilecekken tercihen sezaryeni seçen anneler varsa ona da ben bir şey diyemem bu bir tercih meselesidir.

Normal doğum herhalde bir kadının yaşayacağı hem büyük bir acı, hem de bir mucize olarak görüyorum ben. Acı yerini mucizeye bırakınca her şey geride kalıyor sanırım. :)

4 Çocuk istenmesine gelince. Evet benim maddi durumum güzel olsa tam 5 çocuk istiyorum. Hepsini aynı şartlarda büyütmek, hepsini aynı şekilde okutmak istiyorum. Ama bu sadece hayalde kalacak bir şey. Buna benim maddi gücüm yetmez. Benim maddi gücüm anca 1 çocuğa yeter. 2. çocuğumu da anca biraz sıkıntılı şartlarda büyütürüm.

Durumu bizden daha zor insanlar var.

Asgari ücret+1 Anne+ 1 Baba+ (elektrik+su+kira+ısınma+giyinme+yemek)+ 4 çocuk(bez+mama+okul+giyecek+istekler) = ?????????

Eğer bunu karşılığını verecek varsa ben 4 çocuk istiyorum. Herkes bir sürü çocuk ister ben eminim. Biz 3 kardeşiz. Babamız biz çok küçükken vefat etti. Annemiz ev hanımıydı. Babamın malulen emekli maşı ile hepimiz okuduk. Üniversiteye gidemedim çünkü paramız yoktu. Çalıştım kardeşlerimin liseyi bitirmeleri sağladım. Ailemin geçimini sağladım. Bir baba ve annenin omuzlarına bırakılan yükü önce düşünsünler de kim kaç çocuk yapacak onu iyi düşünsünler. Evine ekmek götürmekte zorlanan insanlar varken, utanmadan 4 çocuk isteyenler önce şartları iyileştirsinler. Çocuğunu üniversite de borç harçla okutan ya da okutamayan o kadar insan var ki. Önce insanları anlasınlar diyorum.

Ben kalabalık bir aile ve ailemin isteklerini karşılayıp onları mutlu etmek isteyen bir bireyim o kadar :)
2 yorum:

 1. Sezaryene katılıyorum ama kürtaj konusunda kesinlikle farklı düşüncelere sahibiz!
  Hastalık olur, çocuk tehlikededir, anne tehlikededir tamam zaten raporlarla doktor bunu destekleyip ameliyat olunabiliyor. Bunu bile bile o küçücük ceninlere kıyan insanlar var belki bilmiyorsunuz ama etrafta o kadar cani var ki!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim çevremde mecbur yani sağlık nedeniyle kürtaj olan insanlar var. Bile bile kıyanlar için gerçekten çok üzgünüm. Bebeğine bile bile kıyanları kınıyorum ben de. Düşünceleriniz için teşekkürler :)

   Sil