Pages

5 Aralık 2014 Cuma

Sinema Günlüğü 4-Yılıdızlararası Gittik-Gördük-Yorumladık

Bu aralar hem tembelim, hem çalışıyorum. O yüzden yazamıyorum. Her gün düzenli yazan arkadaşları tebrik ediyor ve onlara imreniyorum. :D

Yıldızlararası filmine eşimin isteği üzerine gittik. İlk gittiğimde pek beğeneceğimi ummuyordum. Sonuçta uzayda konu ne kadar ilerleyebilir? diyorsun. Fragmanı izleme şansım da olmadı, konudan bir haberim.

Neyse efendim, filmin konusu şu; Dünya artık en sıkıntılı zamanına gelmiş, insanlar dünyayı tüketmiş, devletler kendilerine göre kararlar almış. İnsanlar ise kısıtlı imkanlarda yaşıyor. Cooper ise 2 çocuğu ve kayınpederi ile hayatını çiftçilik yaparak kazanıyor. Karısını kötü bir hastalıktan dolayı kaybetmiş. İki çocuğu için elinden geleni yapmaktadır. Kızı tam kendisi gibi bilime isteklidir. Oğlu ise çiftçilikte gelişmekte kararlıdır. Kızı Murph ise okulda bilimle ilgilendiği için öğretmenleri tarafından ceza verilir. Çünkü devlet bilimsel araştırmalara para ayırmak niyetinde olmadığından okullarda bu tür faaliyetler yasaklanmıştır.

Murph odasında da gizemli şeyler olmaktadır. Kitaplar sırasıyla düşmektedir. Mors alfabesi, diğer alfabelere göre bunu anlamını çözmeye çalışır. Babası ise bunun anlamsız olduğunu düşünür. Bir gün bir kum fırtınası yaşanır. Murph odasının camını açık bıraktığını hatırlar ve odasına koşar. Babası da arkasından gider ve yerde kitapların düştüğü yeri görünce bunun bir koordinat olduğunu anlar.

Bu koordinatları çözerler ve NASA'nın gizli üssünü bulurlar. Orada eskiden tanıdığı bir profesör ile konuşur. Profesör dünyanın sonu geldiğini, Bir A planı ve bir de B planını açıklar. A planı uzayda yeni hayatlar bulmak. B planı ise insanları oraya götürmektir. Ancak sağlam bir pilota ihtiyaç vardır. Cooper çocuklarını kurtarmak için bu görevi kabul etmek zorunda kalır. Bütün insanlık artık ona bağlıdır.

Olaylar Cooper ve ekibin uzaya çıkması ile hızlanır. Bundan sonrası tam bir karmaşa. Şuan hala sinemalarda oynuyor. Gitmenizi tavsiye ederim.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder